Wednesday Mar 08, 2023

Výklus: Technológie aj veda. Volko vysvetľuje, ako napreduje svetový šprint

Ján Volko má za sebou atletické halové majstrovstvá Európy, na ktorých obsadil v šprinte na 60 metrov piate miesto.

Po zlatej, striebornej a bronzovej medaile z uplynulých troch šampionátov sa môže zdať, že ide o ústup z pozícií. Volkové výkony však ukazujú opak.

V sobotu v Istanbule predviedol svoj najlepší šampionátový deň a naznačil, že nasledujúca letná sezóna by v jeho podaní mohla byť rekordnou. Navyše v nej má ideálny šprintérsky vek – 26 rokov.

Výkony zo soboty, s ktorými by pred pár rokmi v na majstrovstvách Európy presvedčivo vyhral a medailu by mal dokonca aj na majstrovstvách sveta, ukazujú na vzostup európskeho a svetového šprintu. „Už to nie je iba o tom, kto viac odtrénuje,“ hovorí Volko.

Šprintéra aj jeho trénerky Nade Bendovej sme sa pýtali aj na to, ako potenciál zo šesťdesiatky zúročiť v lete na stovke, kde budú vrcholom augustové majstrovstvá sveta v Budapešti.

Z pohľadu výkonu vyšli halové ME výborne aj Gabriele Gajanovej, ktorá v behu na 800 metrov po 36 rokoch prekonala národný rekord Gabriely Sedlákovej. V semifinále však obsadila prvú nepostupovú priečku a celkovo skončila deviata.

Po návrate z Istanbulu hovorila aj o tom, či si trúfa aj na Sedlákovej absolútny slovenský rekord, ktorý roky neúspešne atakovala Lucia Klocová.

Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom. Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Version: 20240320