Wednesday Feb 22, 2023

Výklus: Nie krv z korytnačiek, ale doping. Rekordy čínskych bežkýň platia už 30 rokov

Svetová atletika má za sebou výnimočný týždeň plný halových svetových rekordov. Zmenilo sa maximum u mužov vo vrhu guľou, po 25 rokoch bežci prekonali svetový rekord na 3000 metrov a vrcholom bol výkon Holanďanky Femke Bolovej, ktorá v nedeľu v behu na 400 metrov prekonala 41-ročný rekord Češky Jarmily Kratochvílovej.

Ženský rekord na štvorstovke bol druhým najstarším a jeho vylepšenie je dôkazom, že aj najtrvácnejšie svetové rekordy môžu byť prekonané.

Stále však nájdeme aj také rekordy, pri ktorých sa zdá, že môžu vydržať ešte desaťročia, pretože výrazne presahujú možnosti dnešných atlétov a atlétok.

Jedným z nich je ženský svetový rekord v behu na 3000 metrov. Ide o vytrvalostnú disciplínu a v historických tabuľkách by sa preto dala predpokladať dominancia bežkýň z Kene či z Etiópie. Africké vlajky však na popredných miestach nenájdete.

Disciplíne dominujú tri Číňanky s výrazným náskokom pred zvyškom sveta. Všetky tri dosiahli rekordné časy v rovnaký deň. Prekonali tým vlastné svetové rekordy, ktoré stanovili len deň predtým.

Všetko sa to odohrávalo v roku 1993 a Číňanky, ktoré sa z ničoho nič zjavili na bežeckej scéne, zrazu porážali dovtedajšiu svetovú elitu so stometrovým náskokom. Ich nadvláda trvala 28 dní, počas ktorých kompletne prepísali historické tabuľky na stredných a dlhých tratiach.

Už vtedy sa to zdalo podozrivé, s odstupom 30 rokov je podozrení násobne viac. Svetové rekordy však napriek tomu stále platia.

Toto je príbeh čínskeho trénera Ma Ťün-žena a jeho zverenkýň, ktoré prezývali Maova armáda. Príbeh o dopingu, psychickom a fyzickom týraní, o drastických tréningoch a nadľudských atletických výkonoch.

Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom. Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Copyright 2019 All rights reserved.

Version: 20240731