Wednesday Mar 22, 2023

Výklus: Fosbury bol na smiech, no vyhral olympiádu a zmenil atletiku

Uplynulú nedeľu vo veku 76 rokov zomrel Dick Fosbury, americký skokan do výšky, ktorého športový príbeh je ako vystrihnutý z vymyslenej motivačnej literatúry.

Prečo vymyslenej? Scenár, ktorý rodák z Oregonu svojím životom napísal, sa zdá až príliš gýčový na to, aby mohol byť skutočný.

Je o športovcovi, ktorý nemal dostatok talentu na veľké víťazstvá, no odmietol sa vzdať a vytrvalo hľadal cestu, ako sa k nim dopracovať. Keď sa zdalo, že ju konečne našiel, tréneri aj odborníci sa mu vysmiali a novinári mu vymysleli ironickú prezývku. Doktor ho dokonca prosil, aby „pre dobro mladých Američanov prestal".

On si však z posmeškov nič nerobil a svoj vynález naďalej zdokonaľoval.

Až prišla olympiáda 1968 v Mexiku a Fosbury dostal šancu predviesť sa pred celým svetom. Vďaka inovatívnej metóde dokázal v skoku do výšky zvíťaziť v novom olympijskom rekorde a svoju disciplínu tým zmenil na nepoznanie. Dalo by sa povedať, že ju otočil na hlavu. Doslova.

Namiesto čela sa pri skoku otočil k latke chrbtom a preskočil ju tak, že dopadol na lopatky. Nová technika sa o pár rokov stala samozrejmosťou a dnes je nepredstaviteľné, že by ktokoľvek skákal inak ako on.

A posmešky? Označenie „Fosburyho flop", ktoré odkazovalo na metajúce sa ryby a malo byť iróniou až urážkou, je dnes plnohodnotnou súčasťou odbornej atletickej terminológie.

Pravidelný newsletter Výklus o behu a pohybe posielame aj e-mailom, vypočuť si ho môžete aj ako podcast. Pripravil ho Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Copyright 2019 All rights reserved.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20221013