Tuesday Jun 07, 2022

Výklus: Čo robiť, ak pohyb bolí aj dlho po covide?

Viacerí vrcholoví športovci v týchto dňoch zažívajú pocit, keď sa im po dlhých mesiacoch konečne podarilo vrátiť do vrcholovej formy. V rozhovoroch vysvetľujú, čo bolo príčinou komplikácií, a s odstupom času rekapitulujú, akým chybám sa im nepodarilo vyhnúť.

Scenár je často nasledovný: športovec ochorel na covid-19, následne sa snažil príliš skoro vrátiť k tréningu, telo nebolo dostatočne zotavené a prišli ešte vážnejšie zdravotné problémy. Covid-19 sa zmenil na dlhý covid.

Príkladom je aj americká bežkyňa na stredné trate Kate Graceová, ktorá vlani prežila vynikajúcu sezónu, v závere roka však ochorela a na začiatku júna stále čaká na svoj prvý štart. Teraz uviedla sedem kľúčových bodov, v ktorých radí športovcom, ako sa vrátiť k tréningu a vyhnúť sa podobným komplikáciám, akými si prešla. Patrí k nim napríklad viac pokory a rešpektu, ale aj využitie hrudného pásu.

Dlhému covidu sa venovala aj skupina britských vedcov a medicínskych odborníkov, ktorí pripravovali elitných atlétov Spojeného kráľovstva na olympiádu v Tokiu. V príprave na hry ochorelo na covid-19 dokopy 147 britských atlétov, 13 percent z nich sa z choroby nezotavilo ani po 28 dňoch.

Na druhej strane ochorenie trvalo najviac tri mesiace a väčšina športovcov sa po 12 týždňoch vrátila k plnohodnotnému tréningu.

Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom. Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.

Copyright 2019 All rights reserved.

Version: 20240320