Tuesday Nov 16, 2021
Výklus: Beh s hudbou je efektívnejší, zrejme ste aj rýchlejší, tvrdí štúdia
Nová štúdia o behu naznačuje, že čím viac sa pri pohybe sústredíme na to, ako ho vykonávame, tým je pre nás namáhavejší. Akonáhle však nájdeme určité rozptýlenie, vynaložené úsilie bude pre naše telo menej náročné – subjektívne aj objektívne.
Tvrdia to vedci z Iránu a z USA, ktorí pracovali so skupinou 25 žien. Každá z dobrovoľníčiek absolvovala na bežeckom páse štyri behy, zakaždým so sústredením sa na niečo iné.
Pri zameraní sa na vlastný pohyb účastníčky výskumu pociťovali vyššiu námahu aj únavu. Keď pri rovnakom behu sledovali video, unavili sa menej.
Nešlo však len o subjektívny pocit. Nižšia únava sa priaznivo odzrkadlila aj na ukazovateľoch, ktoré počas behu mapovali stav organizmu. Napríklad na nižších hodnotách laktátu či efektívnejšej spotrebe kyslíka.
Závery výskumu sú v protiklade s tým, čo tréneri často odporúčajú začínajúcim bežcom. Kážu im, aby sa sústredili na správne dýchanie, vnímali údery srdca a kontrolovali prácu nôh. Zdá sa však, že to môže byť kontraproduktívne.
Štúdia by tiež mohla byť podporným dôkazom pre takzvanú hypotézu obmedzenej akcie. Ide o teóriu, ktorá naznačuje, že v prípade, ak naše telo vykonáva naučený pohyb podvedome, je pri tejto činnosti efektívnejšie, ako keď telo vedome kontrolujeme.
Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom. Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.