Saturday Dec 23, 2023

Správne dýchanie pomôže zmierniť stres aj spriechodniť upchatý nos

„Dýchame od narodenia – ako sa to dá robiť nesprávne?“ spýtate sa možno, keď vidíte rady, ako zlepšiť svoje dýchanie. V skutočnosti však ľudia robia pri dýchaní viacero vecí, ktoré im zhoršujú kvalitu života.

Dokonca aj ak vás bolí chrbát, môže to byť dôsledok nie najlepších návykov pri dýchaní. „Keď dýcham ústami, tak strácam zhruba o 40 percent viac vody, ako keď dýcham nosom,“ vraví kondičný tréner Jakub Chudý, ktorý organizuje aj workshopy o dýchaní.

V rozhovore ďalej radí, ako môžu ľudia vďaka dychovým technikám lepšie zvládať stres, ale napríklad aj to, ako spriechodniť dýchanie cez nos aj počas nádchy.

Vraví, že mnoho ľudí začne byť pri dychových cvičeniach unavených a nerozumejú, prečo je to tak, a frustruje ich to. V skutočnosti ide o signály tela, ktoré neradno ignorovať.

„Takáto únava je komunikáciou nášho tela, že by si malo možno viac vedome a cielene oddýchnuť. Odpočinkom nemyslím iba to, že budeme ležať na dovolenke – myslím aj odpočinok počas práce. Vďaka dychu sa viem upokojiť aj pri práci,“ vysvetľuje.

Copyright 2019 All rights reserved.

Version: 20240320