Friday Sep 17, 2021

Ktoré doplnky sú bezpečné a fungujú? Kreatín je vedecky najviac preskúmaný

Ak ráno alebo pred tréningom potrebujete doplniť energiu a zasýtiť, doplnky výživy nemusia byť jediným riešením.

"Dajte si napríklad grécky jogurt s banánom, je to výborný zdroj bielkovín a sacharidov. V prípade, že máte málo času, môžete jedlo zmixovať. V tekutej podobe ho prijmete rýchlejšie,” hovorí Martin Čupka, odborník v oblasti výživy a doktorand na Fakulte telesnej výchovy a športu na UK v Bratislave.

Laikovi je však ťažké vysvetliť, že suplementy nepotrebuje, keď ho k nákupu lákajú známe a dobre vyzerajúce tváre z televízie alebo internetu.

“Ani vodný slalomár Jakub Grigar sa nestal vrcholovým športovcom vďaka doplnkom. Takto to nefunguje,” upozorňuje. Strieborný medailista z Tokia, ktorý je jeho klientom, potrebuje len zopár overených suplementov, medzi nimi kreatín a proteín.

Vďaka kreatínu dokážeme urobiť buď viac opakovaní pri cvičení, alebo vo vyššej intenzite. Preto táto látka dokáže pomôcť pri naberaní svalovej hmoty a sily. “Silové prírastky sú až do úrovne 5 - 15 %, čo je vo vrcholovom športe obrovský rozdiel. Bez tréningu a poctivej stravy však ani kreatín nezmôže nič,” vysvetľuje.

“Doplnky nám však nedeklarujú účinnosť a nemáme [štátny] orgán, ktorý by to skontroloval,” upozorňuje športový vedec Matej Vajda.

Ďalší diel Športovej vedy moderuje Pavel Bielik.

Copyright 2019 All rights reserved.

Version: 20240320